Kako očistiti bazen v poletnih mesecih
NasvetiPrihod poletja pomeni tudi prihod kopalne sezone. Bazene vzamejo iz garaž in postavijo na dvorišča. In da bi bil tak način hlajenja prijeten, je treba vodo in bazen občasno očistiti.
Prvo čiščenje
Po zimskih počitnicah je potrebno opraviti temeljito čiščenje, tudi če je bil bazen hranjen v dobrih pogojih. Prva stvar, ki jo želite narediti, je pregledati bazen za morebitne poškodbe nastale pri shranjevanju. Če najdete težavo, je lahko hitra rešitev vodoodporen obliž.
Če ugotovite, da je vse v redu, lahko začnete s temeljitim čiščenjem. Če ste čez zimo bazen dobro shranili, boste z začetnim čiščenjem zagotovo imeli veliko manj dela. Toda v teh trenutkih je res treba narediti 'splošno' čiščenje. Bazen se dobro opere znotraj in zunaj, da se znebite vseh nabiranja prahu, pajčevine in drugih zimskih smeti ter stoje v garaži.
Po prvem temeljitem čiščenju se obrnemo na pomembnejše, to je redno vzdrževanje bazena v kopalni sezoni.
Čiščenje in vzdržavanje bazena lahko razdelimo na dva pomembna dejavnika:
- Čiščenje vode,
- Čiščenje bazena.
Čišćenje vode
Prepričani smo, da ni treba posebej poudarjati, kako pomembno je, da je voda v bazenu čista in zdrava. Najpreprostejša stvar pri čiščenju vode je vzdrževanje njene površine. S pomočjo lovilca umazanije boste pobrali tisto, kar je vidno na površini bazena.
Običajno so to listje, žuželke in druga umazanija, ki jo veter zanese v bazen, najpogosteje ponoči. Čeprav je veliko odvisno od velikosti bazena, vam to delo ne bi smelo vzeti več kot nekaj minut.
Ko smo opravili ta lažji del dela, je čas za kemično obdelavo vode. Tu pa moraš pokazati več spretnosti in znanje o kemijskih poskusih iz osnovne šole.
Veliko bo odvisno tudi od vira, iz katerega boste polnili svoj bazen. Vemo, da finančna situacija pri nas ni bajna in zato vedno iščemo najcenejšo možno rešitev. Zato se bazeni pogosto polnijo z vodo iz rek ali jezer, vendar ta voda ni kemično obdelana in ni zelo zdrava.
Nasproti je voda iz pipe, ki je že na samem začetku kemično obdelana in če s takšno vodo napolnite svoj bazen, lahko vanj takoj skočite. In takoj lahko začnete varčevati za nov račun za vodo.
Če ste se vseeno odločili za ta cenejši način, je čas, da preverite, kaj vse morate narediti. Takšna voda najprej potrebuje šok-kloriranje, da se spravi v stanje pravilnosti in prilagodi pH vrednost.
Naknadna obdelava vode se izvaja z različnimi kemičnimi sredstvi, največkrat s klorom. Najlažji način za čiščenje je nakup klorovih tablet. Te tablete nato damo v razpršilo klorovih tablet in voila. Razpršilec plava po bazenu in opravi vse delo.
Poleg klora obstaja velika verjetnost, da boste morali uporabljati algecide, saj so alge najpogostejši vzrok za onesnaženje vode in bazenov. Običajno se pojavijo po dežju ali po izginotju zadostne količine algicida v vodi. Tako lahko na trgu najdete tudi tablete, ki so mešanica klora in algicida, dajte jih v nebulator in boste nekaj časa mirni.
Filter za bazen bo imel tudi veliko vlogo pri čistosti vode. Občasno ga morate preveriti, očistiti ali zamenjati. Ni pravila, kako pogosto je treba to storiti, saj je vse odvisno od načina in količine uporabe bazena. Druga možnost je uporaba črpalke s filtrom, ki bo vodo ohranjal čisto.
Kontrola vode
Redna kontrola kakovosti vode je ključ do njenega zdravja. pH vode mora biti med 7,0 in 7,6, da se šteje za "pravilnega".
Najlažji način za preverjanje je uporaba testnih trakov, ki vam bodo pokazali pH vrednost vode, vrednost prostega klora in alkalnost vode v bazenu. Vse najpomembnejše, da je voda v bazenu pravilna.
Razmislite vnaprej
Če začnete razmišljati vnaprej, boste imeli veliko manj dela. Onesnaženosti vode ne morete popolnoma preprečiti, lahko pa vplivate na količino škodljivih snovi, ki se bodo v njej pojavile.
Za začetek poskrbite, da bazen vsak večer pokrijete s ponjavo, da preprečite, da bi listje in druga umazanija priletela v bazen. Že s tem boste opravili veliko dela in naslednje jutro boste hvaležni sami sebi.
Čiščenje bazena
Poleg vode morate poskrbeti tudi za čistočo samega bazena. Bazen običajno očistimo s posebnim sesalnikom, ki pobere vso umazanijo z dna bazena. Izjema je le prvo čiščenje, ki bo zahtevalo bolj podrobno drgnjenje, še posebej po daljši neuporabi.
Obstajajo tudi različne vrste sesalnikov za bazene, tako da bo izbira odvisna predvsem od velikosti samega bazena (pa tudi od kakovosti le-tega). Nekaterim bo ročni sesalnik zadostoval za okoli 50 evrov, nekateri pa si bodo zaželeli robotskega, za katerega bodo morali odšteti 500 evrov. Kot vedno je odločitev na vama.
Za katerega koli se odločite, natančno preučite navodila za uporabo in začnite s čiščenjem. Popolnoma čist bazen bo prava zabava za vas in vašo družino.
Kratki nasveti za konec
Da boste v miru uživali v vseh ugodnostih, ki vam jih ponuja bazen, vam podajamo še nekaj hitrih nasvetov:
- Pod bazen stavi podlago, da zaščitite dno bazena pred poškodbami;
- Vedno bodite previdni, še posebej, če bazen uporabljajo otroci. Ne puščajte jih brez nadzora;
- Prihranite kaskade za morje ali kakšna globlja vodna telesa. Cilj je, da se rashladiš, ne pa polomiš;
- Redno preverjajte vodo. Bakterije imajo najraje prav takšne kraje;
- In če naredite vse to, imamo samo še en nasvet. Sprostite se in uživajte.