Kako izbrati pohodniško jakno
NasvetiPohodništvo je ena najboljših aktivnosti na prostem, ki se je lahko lotimo ne glede na letni čas – če smo le ustrezno zaščiteni pred vsemi vremenskimi vplivi.
Izvor: Freepik
Tukaj nastopi pohodniška jakna. V nadaljevanju izveste, kako se pohodniška jakna prilega ostalim slojem oblačil, ki jih nosite na pohodu, kakšne vrste pohodniških jaken obstajajo in na katere lastnosti morate biti pozorni pri nakupu.
Pred jakno - plastenje!
Če se želite pravilno obleči za šport na prostem, uporabite pravilo treh plasti.
Prva plast je zračna tkanina, ki odvaja vlago iz kože, največkrat pa je narejena iz kakšnega umetnega materiala ali merino volne. Nikoli ne nosite bombažne majice s kratkimi rokavi, ker vpija znoj s kože in tako hladi telo.
Drugi sloj se položi na prvi kot zaščita pred mrazom. Najpogosteje je to flis, včasih pa tudi volna.
Na koncu pride še zaščitna zunanja plast v obliki jakne, ki ščiti pred zunanjimi elementi, kot so dež, sneg in veter.
Softshell vs. hardshell - katero pohodniško jakno kupiti?
Katero pohodniško jakno izbrati kot tretjo plast, je odvisno od letnega časa, v katerem hodite, torej od temperature in pogojev, ki vas čakajo na poti. Ločimo softshell in hardshell jakne.
Softshell jakne so narejene iz mehkejše tkanine, ki je pogosto obdelana z vodoodbojnim sredstvom. Pred rahlim dežjem vas bo zaščitila bolje kot na primer flis, poleg tega pa je udobnejša in lažja za premikanje kot hardshell jakna. Ne bo pa zdržala daljšega pohodništva v deževnih razmerah ali močnih nalivih.
Zato je ta tip jakne namenjen pohodništvu v suhih razmerah. Če hodite v toplem vremenu, jakne večinoma ne boste potrebovali – kljub temu pa izkušeni pohodniki vedo, kako pametno jo je vedno vzeti s seboj. Vreme je namreč pogosto nepredvidljivo, temperatura na vrhu gore pa se razlikuje od tiste v vznožju. Zato je tukaj najboljša izbira softshell jakna.
Hardshell jakna je nepremočljiva jakna s kapuco. Lahko je podložena za dodatno zaščito pred mrazom, praviloma pa služi kot lahka, trpežna, nepremočljiva, a tudi zračna zaščita pred dežjem in snegom.
Imenujemo jo hardshell, ker tkanina, iz katere je narejena, ni raztegljiva. Če se ukvarjate z aktivnostmi na prostem, kot je kampiranje ali pohodništvo v dežju ali močnem sneženju, je trda jakna najboljša izbira.
Izvor: Freepik
Bodite pozorni na te lastnosti
Zračnost
Planinstvo je aktiven šport, kar pomeni, da je treba preprečiti nabiranje znoja na prvem sloju oblačil. Zato izberite pohodniško jakno, ki je zračna, da lahko znoj uhaja iz notranjosti oblačil.
Pri lahkih softshell jaknah to ni problem. Vendar nepremočljivi jopiči niso vedno enako zračni. Nekateri materiali, ki "dihajo", torej prepuščajo pot in hkrati ščitijo pred vodo, so Goretex, SympaTex, eVent, Futurelight, OutDry, DryVent itd.
Kapuco
Pohodniška jakna naj ima kapuco, ki vas bo vsestransko zaščitila pred vetrom in padavinami.
Kakovostna napa je vodotesna in ima enega ali več sistemov za prilagajanje. Kapuca s šiltom vas bo dodatno zaščitila pred vetrom in padavinami. Pazite, da kapuca ne omejuje vašega gibanja.
Žepi
Vse žepe jakne je treba zapreti. Žepi na zunanji strani jakne morajo imeti tudi nepremočljive zadrge ali zavihke, da preprečijo vstop vode. Bodite pozorni na to, da lahko žepe brez težav uporabljate pri nošenju nahrbtnika ali plezalnega pasu.
Krepki deli na jakni
Nekatere pohodniške jakne imajo debelejši sloj blaga na delih jakne, ki se zaradi pogoste uporabe hitro obrabijo, na primer na ramenih ali komolcih. Takšne jakne imajo običajno daljšo življenjsko dobo.
Končno
Ne glede na to, katero pohodniško jakno boste izbrali, je najpomembnejše, da ustreza vremenskim razmeram, v katerih boste hodili, pa tudi, da se v njej počutite udobno in gibčno. Kakovostna pohodniška jakna bo dopolnila doživetje na pohodu in vam omogočila, da maksimalno uživate v trenutku.